Конспект заняття для дітей середньої групи
Тема „Ознайомлення з писанкою”. Малювання крапанки.
Мета: дати дітям початкові уявлення про святкування Великодня. Познайомити з писанкою, крашанкою та крапанкою. Звернути
увагу на різнобарвність візерунків та елементи візерунка: листочки, квіточки, сонечко, цяточки, траву, тощо. Вчити прикрашати плоску паперову форму яєчка різнокольоровими цяточками, рівномірно розташовувати їх по всій площині „яєчка”. Розвивати інтерес до
самобутнього мистецтва української писанки. Виховувати бажання старанно і охайно малювати крапанку, поважно ставитися до народних традицій.
Матеріал: кошик, крашанки,писанки(дерев`яні та справжні), зразок для малювання крашанки,крапанки ,плоскі паперові форми ,
гуашеві фарби, тички, клейонки.
Хід заняття
Організаційний момент.
1. Гра „Відгадай на дотик”.
Вихователь. Я для вас підготувала щось дуже цікаве. Воно знаходиться ось у цьому кошику. (Пропоную підійти і на дотик відгадати що у кошику).
Вихователь. Що у кошику? Опиши яке яєчко? Звідки беруться яєчка? Витягни яєчко і ми подивимося, чи таке яєчко, яке ти описала(в).
Як називається таке розмальоване яєчко?
Вихователь. На Україні здавна є такий чудовий звичай розмальовувати писанки до свята Великодня або Паски. Це свято завжди святкуємо весною. коли вже пробудилася природа, розквітають квіти, тепліше гріє сонечко. Розмальовані писанки на Паску кладуть у кошики і несуть до церкви для освячення. Писанки дарують один одному і бажа- ють добра, любові. Ці писанки із справжнього звареного курячого яйця. Із ними потрібно обережно поводитись щоб не розбити. У мене в кошику є ще багато писанок. Зараз я вам їх роздам. Розгляньте їх. З чого вони зроблені ?. Чи можна їх розбити. Давайте стукнемось писанками .Чи розбилась у когось писанка. Висновок: дерев’яна писанка не б’ється. Розгляньте візерунки на своїй писанці.
Що намальовано на твоїй писанці ? ( 5-6 дітей називають елементи візерунка). Давайте пограємось із вашими писанками.
ФІЗХВИЛИНКА
Вихователь. Я буду говорити слова, а ви будете виконувати:
Дружно писанки візьмемо,
Вгору їх піднімемо,
Сонечку покажемо,
Гарно покружляємо.
Ми присядемо гарненько
І постукаєм тихенько.
Встанемо швиденько,
Потягнемось легенько.
Мов зайчата пострибаєм,
Знову гарно покружляєм.
Писанки зберемо
І у кошик покладемо.
Вихователь. Діти, мальовані яєчка по різному називаються.Писанки ви вже бачили, на них малюють різні візерунки. А ось ці крашені яєчка так і називаються крашанки. Якого вони кольору? Так, вони всі зафарбовуються у різний колір.
Вихователь. А чи є тут візерунки? На них не малюють візерунки тому вони називаються крашанки. Є ще ось такі писанки (показую крапанки). Що тут намальовано? На схожі ці цяточки? Якого вони кольору? Чи подобаються вам крапанки?
Вихователь. Ми з вами розглянули три види розмальованих яєчок: Як ця називається? (писанка). А ця ? (крашанка). А ось цю ми називаємо як? ( крапанка). У вас усіх на столах є площинне зображення яєчка. А цими тичками ми будемо малювати крапки на яєчку.
На дошці я вже намалювала крашанку. Подобається вона вам? Якого кольору тло у моєї крапанки? А у твоєї, Миколо? (Запитую декількох дітей). А якого кольору крапочки на моєму яєчку? ( 4 кольори).
Вихователь. Крапанка моя вийшла яскрава, святкова. Ви хочете щоб у вас вийшли такі ж гарні крашанки? Тоді будьте уважні і дивіться як потрібно малювати крапанку.
(Повісити крашанку, на якій намальовані тільки цятки одного кольору. Звертаю увагу на розмір цятки, розміщення цяток).
Частковий показ малювання цяток іншого кольору.
Вихователь. Чим я малювала крапки? Що ми вже малювали тичком? Де ми намалюємо крапки? Для кожного кольору є свій тичок. У вас на столі на 2-х є 4-ри тички. Діліться і вмійте почекати. Спочатку один малює червоним кольором, а інший – зеленим. А потім поміняйтеся тичками.
Аналіз заняття.
Вихователь. Поки наші крапанки висохнуть Настя прочитає вірш”Писанки”. Давайте подаруємо писанки нашим гостям. Не забудьте сказати гарні побажання.
