Конспект заняття
для дітей старшої групи
« Дружба єднає нас »
програма « Культура добросусідства»
вихователь Старикова Н.Р.,
«вихователь-методист»
Презентация Старікова Н.Р. угорське вбрання
Програмовий зміст:
Формувати у дітей усвідомлення того, що земля спільна домівка народів світу, що люди складаються в народи, які живуть на певній території (країні), мають свою мову, культуру, традиції, уточнювати, що всі діти різні і не схожі між собою, але між ними багато спільного; розширювати уявлення дітей про дружбу, товаришування, дружні взаємини між людьми; продовжувати знайомити із традиціями угорського народу, (національною лялькою).
Розвивати свідоме прагнення жити в мирі з представниками інших націй, усвідомлювати важливість мирного співіснування.
Виховувати толерантність, патріотизм ,ввічливість, почуття товариша, бажання прийти на допомогу другові. , вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність і небайдужість.
Матеріал : глобус, лялька в угорському національному вбранні, презентація, національний угорський одяг, матеріал дидактичної гри « Одягни ляльку».
Хід заняття
Станемо всі рівненько,
Усміхнемося гарненько,
Повернімся до гостей,
Скажем всім їм «Добрий день!»
Ми вам зичимо здоров’я і добра,
А тепер до роботи пора!
Подивіться до нас в гості завітав Журавлик. А як ви думаєте чому? (відповіді дітей)
Дитина читає вірш
Облітав журавель
Сто морів сто земель.
Обходив, облітав
В наш садочок завітав.
Залетів він до малят
До маленьких «журавлят».
«Журавлята» всім розкажуть,
Ще й на глобусі покажуть,
Де живуть, та як зростають
У чудовім дитсадку.
Про перлину Україну
Нашу землю чарівну. (обробка вірша вихователем)
Подивіться і скажіть, що це в мене у руках.
(Глобус)
Є в системі Сонячній
Планета, що зветься Земля.
Я знаю, що кращої від неї
Ніде нема.
Річки й озера синії,
Гори, ліси й моря —
Серед усіх найкраща
Планета моя — Земля!
Єднає нас, людей планета
Яка у Всесвіті одна
І той хто близько ,чи далеко
Тобі мов брат або сестра.
На планеті живе багато людей, дітей різних національностей. І якщо ми хочемо знайти когось, або де він живе (місто, державу) нам необхідний глобус або карта. На глобусі знайдемо нашу Батьківщину-Україну.
З якими державами межує наша Україна? (Угорщина, Словаччина, Румунія, Польща…)
А хто з вас бував за кордоном ? Де? Чи сподобалось вам за кордоном? Мені також.
За якими ознаками можна впізнати українця? ( за мовою, вишиванках, українських віночках, вишитих рушниках…..).
“Хто ти є, хлопчино? – Я – козак! – А по крові? – Українець! – Чи ти маєш певний знак? – Так, тризуб і прапор жовто-синій.
Загадка:
Замість справжньої дитини є у кожної дівчини.
Її пестять, одягають, Спати ввечері вкладають.
І годують її смачно — дуже мамі вона вдячна! (лялька)
Я подобаюсь дівчаткам,
Гарні маю оченятка,
Пишні коси, личко гоже —
На дівчаток дуже схожа! (Лялька.)
У нас в гостях також є лялька, яка приїхала до нас з Угорщини. А звати її Ілонка.
А чим вона відрізняється від нашої української ляльки? (одягом)
Давайте пригадаємо у що одягнена україночка? \ розгляд ляльки в українському національному костюмі\
Хтось будь-ласка вийдіть та одягніть нашу лялечку в український одяг, називаючи правильно складові національного одягу.\ використовується матеріал дидактичної гри « Одягни ляльку».
(вишиванка, спідничка або сукня, кожушок, чобітки, віночок)
А угорська лялечка одягнена: штанці, білу сорочечку, плісеровану пишну сукню, яка оздоблена мереживом
або у нас кажуть чіпкою . На голові замість віночка кокошник, який теж прикрашений мереживом та намистом.
Зверніть увагу на національний одяг угорців. Це обов’язково пишні сукні, фартушки оздоблені мереживом, а на голові гарні кокошники зроблені із намиста .Угорці дуже гарно вишивають, прикрашають свій одяг… \ слайд\
У нас у групі є теж діти які знають угорську мову та одягнені сьогодні в угорські костюми.
Декламування дітьми віршів на угорській мові.(вихователь переводить зміст вірша)
А чи дружимо ми з цими дітками? Чи не ображаємо ми їх у групі?
Що необхідно знати щоб стати справжнім другом?
Щоб стати справжнім другом, потрібно дотримуватись певних правил:
– бути добрим; бути щедрим;
– бути привітним і веселим;
– нікого не ображати;
– завжди допомагати
- частіше посміхатися;
- розповідати другові про себе;
- називати друга на ім’я;
- вміти вислухати свого друга, не перебиваючи його;
- поводитися зі своїм другом так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою;
- не ображати друга, не називати на прізвисько.
– Молодці, відповіли правильно, саме так повинні вести себе справжні друзі.
Дружба – це коли люди хочуть бути разом, коли разом їм цікаво, весело ; коли люди не сваряться, не ображають один одного; коли завжди допомагають, особливо в біді, вміють пробачати.
У нашому садку всі дружать між собою незалежно на якій мові розмовляємо.
«Журавлик» – дитсадок,
Він виховує діток
Один одного любить,І з природою дружить.
Малесеньких не ображать,
Старшим всім допомагать – так навчає всіх діток
«Журавлик» дитсадок
Фізкультхвилинка «Дружба»:
Діти стають парами, обличчям один до одного і промовляють:
Я- твій друг, і ти – мій друг (показують один на одного)
І навколо друзі (розводять руками) !
В мене – ніс і в тебе – ніс(торкаються спочатку свого носика, а потім товариша)
Плеснемо в долоні(плескають в долоні)!
В мене – щічки, в тебе – щічки (погладжують щічки свої, а потім товариша)
Гарні та гладенькі!
Я – твій друг, і ти – мій друг!
Друзі ми рідненькі! (обіймаються)
А наша лялечка Ілона теж має друзів в Угорщині. Зараз ми з ними познайомимось. В угорців імена трохи схожі на наші.
Угорські імена дівчат:
Ілонка, Моріка , Моргіта, Моніка Ондріка, Юлішка, Дьордіка, Гобіка, Еріка, Ержіка.
Угорські імена хлопців:
Дюріко –Юра Іштванко -Піштике –Степан
Фері-Федя ,Гобі-Габріел, Берті Міклош
А це – бабуся та дідусь нашої лялечки. \ показна слайді\
Мама, а також братик із сестричкою.
А чи знаєте ви як буде звучати мама на угорській мові?
Мама-оню, онюці, онюко
Тато-опу
Привіт-сійо
Добрий день-йоу нопут ківанок.
Запропонувати дітям прикрасити одяг (фартушок, рукава на платті, смужку на шапочці ) фломастером.
Вихователь:
Чи сподобалось вам заняття? Я задоволена вами. Я дуже рада, що ми вміємо дружити, поважати один одного незалежно на якій мові ми спілкуємось.
