презентація Правила поведінки в транспорті
Конспект заняття
«Правила поведінки в громадському транспорті»
для дітей старшої групи
вихователь Бертич Т.Й., вища категорія, «вихователь-методист»
МЕТА: продовжувати формувати в дітей поняття про етикет. Вчити дітей дотримуватись правил поведінки в громадських місцях; створити передумови для усвідомленого сприймання дітьми соціальних та морально-правових норм, національно-культурних традицій українського народу. Розвивати спостережливість, вміння коригувати свої дії відповідно до ситуації. Виховувати бажання наслідувати зразки культурної поведінки, приязних, ввічливих стосунків між людьми, ціннісне ставлення до мистецтва, культуру поведінки, комунікабельність, чемне та тактовне ставлення до оточуючих.
МАТЕРІАЛ: ілюстрації громадських місць: основні правила поведінки в цих місцях на окремих аркушах, презентація,художні твори.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Діти з вихователем знаходяться на килимі.
ВИХОВАТЕЛЬ. Діти, подивіться навколо себе і привітаймося з усіма.
ПРИВІТАННЯ:
Добрий день, добрий день.
Усміхнімось всім навколо –
Небу, сонцю, квітам, людям, –
І тоді обов’язково день для нас
Привітним буде.
ВИХОВАТЕЛЬ. Всі батьки бажають своїм дітям добра. Вони хочуть, щоб дитина росла здоровою, розумною, веселою і вихованою. Вихованість – це єдине, що може розташувати до себе людей з першого погляду. Знання правил поведінки і спілкування між людьми, дає змогу не тільки дитині, але і дорослій людині відчувати себе впевнено і вільно. Сьогодні я запрошую вас, діти, у країну Етикету. Чи знаєте ви, що таке етикет? (Відповіді дітей). Етикет – це вміння вести себе між людьми. Правила етикету прості і розумні. Основне правило – поводься, роби так, щоб іншим було приємно спілкуватися з тобою, бути поруч з тобою. Для того, щоб потрапити у країну Етикету потрібно отримати вхідний квиток. Його можна отримати за ввічливі слова. Які ви знаєте ввічливі слова? (Відповіді дітей).
– Слова привітання. – Слова звертання.
– Подяки. – Слова вибачення.
Діти говорять ввічливі слова, отримують «квиток» у вигляді серця, квітки, сонця і сідають на свої місця.
ВИХОВАТЕЛЬ. Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як треба поводитись у громадських місцях. Чи знаєте ви, що таке «громадське місце»?
ГРА «МІКРОФОН».
Діти дають відповіді у мікрофон.
Громадські місця – це місця, якими користуються люди,тобто громада.
(Транспорт, театр, кінотеатр,магазин, музей, бібліотека, виставки, парки, кафе).
ВИХОВАТЕЛЬ. Підніміть руку, кому доводилось відвідувати такі громадські місця?
- А чи розповідали вам батьки, як потрібно себе там поводити? (Так).
- Чи хочете ви більше дізнатися про поведінку в громадських місцях? (Так). Тоді за роботу. Сідайте зручніше і починаємо. Діти, ви, мабуть, помітили, що в громадських місцях одночасно перебуває чимало людей. Якщо відвідувачі не дотримуються певних правил поведінки, то там буде шумно, важко буде сприйматися вистава чи екскурсія. За поведінкою можна скласти враження про культуру людини. А яку людину можна назвати культурною? (Відповіді дітей).
Давайте з’ясуємо деякі правила етикету в суспільстві. Наше знайомство я пропоную розпочати з правил поведінки у громадському транспорті. А допоможе нам ось така ілюстрована презентація.
Далі вихователь демонструє кадри презентації, доповнюючи їх художніми творами (віршами) та закріплюючи правила поведінки в:
- громадському транспорті,
- магазині,
- театрі, кінотеатрі,
- музеї,
- бібліотеці.
- ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ.
-Який ви знаєте громадський транспорт? (Відповіді дітей).
-З чого починається відвідування транспорту? (З автобусної зупинки).
-Як потрібно вести себе на зупинці? (Відповіді дітей).
Вихователь зачитує вірш і з дітьми робить висновок, що на зупинці треба стояти спокійно, не стрибати, не штовхатися і не заважати людям, які стоять поруч (перше правило).
СЛАЙД 3.
НА ЗУПИНЦІ СТІЙ СПОКІЙНО, НЕ СТРИБАЙ І НЕ ШТОВХАЙСЯ.
Костя на зупинці тролейбус очікував.
Голосно сміявся, весело стрибав.
Наче так і треба, оком не мигнув –
Зачепив бабусю, дідуся штовхнув.
Обурилися люди: «Що ж це за хлоп’я?
Ти хіба не знаєш, поводитися як?
Слід на зупинці спокійно стояти,
Людям, що поруч, не заважати!»
- А як потрібно заходити в автобус? (Відповіді дітей).
Зачитування вірша.
ЯК ЗАХОДИТИ У ТРАНСПОРТ.
Зупиняється трамвай, двері відчиняються,
Вже Михайлик та Іван на сходах штовхаються.
Кожен хоче першим влізти, щоб біля віконця сісти.
«Хлопці, хлопці, ви куди? Трохи постривайте,
Хай спочатку вийдуть всі, а тоді сідайте!
Щоб тисняви уникнути – до правил треба звикнути:
Тих, хто виходить – пропусти, тоді спокійно зайдеш ти!
ПРАВИЛО:
ПРОПУСТИ ТИХ, ХТО ВИХОДИТЬ, А ПОТІМ ЗАХОДЬ СПОКІЙНО В АВТОБУС.
СЛАЙД 4.
НЕ СІДАЙ У ТРАНСПОРТ З ЇЖЕЮ АБО НАПОЯМИ.
ВИХОВАТЕЛЬ. Роздивіться, будь ласка, картинку і скажіть, на що ви звернули увагу? (Відповіді дітей).
ЗАЧИТУВАННЯ ВІРША.
На автобусній зупинці їв морозиво Антон, а коли прийшов автобус –
Прямо з ним зайшов в салон. У Антона липнуть руки,
В плямах вся сорочка й брюки. Уже морозиво розтануло,
Капати додолу стало.
Тут водій загальмував, ледве Тоша не упав,
А морозиво упало – і на жіночку якраз!
Жінка сукню витирає і Антону промовляє:
«Хоч поїздка в нас і дальня,
це – тролейбус, не їдальня!
Якщо ти зібрався їсти, в транспорт не потрібно лізти,
Щоб нікого не бруднити й через це не червоніти!
ПРАВИЛО:
НЕ СІДАЙ У ТРАНСПОРТ З ЇЖЕЮ АБО НАПОЯМИ.
СЛАЙД 5.
ПОСТУПАЙСЯ МІСЦЕМ ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ.
ВИХОВАТЕЛЬ. В громадському транспорті їздять люди різного віку. І дуже часто можна побачити ось таку ситуацію (СЛАЙД). Як ви думаєте, що це означає? (Відповіді дітей). Яке правило можемо виділити із побаченого?
ПРАВИЛО:
ПОСТУПАЙСЯ МІСЦЕМ ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ.
СЛАЙД 6.
НЕ СМІТИ В ТРАНСПОРТІ.
В автобусі Юля насіння лузала, чорні лушпайки додолу плювала.
Їй зауваження жінка зробила: «Дівчинко, як же ти тут насмітила!
Ось уяви, якщо кожен із нас кинув додолу сміття хоч би раз –
В салоні було б неохайно та брудно. Тому і кажу я сьогодні прилюдно:
«Чисто не там, де весь час прибирають, а там де не смітять і не накидають!»
Соромно й совісно дівчинці стало і Юля лушпиння своє все прибрала!
Обговорення ситуації.
ПРАВИЛО.
НЕ СМІТИ В ТРАНСПОРТІ.
СЛАЙД 7.
ВИХОВАТЕЛЬ. Діти, а що ви можете сказати про поведінку цих двох хлопчиків?
-Як потрібно розмовляти в автобусі? (Тихо, не заважати іншим).
Їхали в автобусі Антоніна й Алла. У салоні гучно розмова їх лунала.
Пасажири всі узнали яка сукня є у Алли і почули, що у Ніни будуть завтра іменини.
А у Каті і у Олі вийшла сварка прямо в школі.
Людям нікуди діватись, починають посміхатись:
«Від безглуздих балачок відпочити дайте! У міському транспорті тихіше розмовляйте!»
Тож у транспорті нечемно розмовляти гучно, бо чужі проблеми людям
Слухати незручно!
ПРАВИЛО.
НЕ ШУМИ, НЕ РОЗМОВЛЯЙ ДУЖЕ ГОЛОСНО.
СЛАЙД 8.
Ігор їхав у трамваї, з водієм розмови вів:
Розказав і про бабусю і про те, як він хворів,
І про те як він у парку влітку з гойдалки упав.
Раптом хтось із пасажирів строго хлопчику сказав:
«Під час руху з водієм не треба розмовляти
І своїми балачками його відволікати.
Припини і відійди, щоб не сталося біди!»
ВИХОВАТЕЛЬ. Яке правило демонструє нам цей слайд? (Відповіді дітей).
ПРАВИЛО.
НЕ ВІДВОЛІКАЙ ВОДЇЯ РОЗМОВАМИ ПІД ЧАС ПОЇЗДКИ.
СЛАЙД 9.
ВИХОВАТЕЛЬ. Діти, що ви можете сказати про ситуацію, зображену на цьому слайді?
-Як треба поводитись при виході із автобусу?
-Як правильно виходити із автобусу?
ВІРШ.
У транспорті людей багато, нелегко до дверей пройти,
Тому до виходу, мій друже, завчасно приготуйся йти!
Щоб не проїхати зупинку, щоб не штовхатися тобі
Заздалегідь в людей запитуй: вони виходять тут чи ні?
ПРАВИЛО.
ЗАВЧАСНО ГОТУЙСЯ ДО ВИХОДУ.
СЛАЙД 10.
ВИХОВАТЕЛЬ. Роздивіться, будь ласка, наступний слайд та послухайте вірш.
Тролейбус, трамвай чи маршрутне таксі щоденно в нагоді стають нам усім:
Ми їдемо в гості, або в магазин, батьки на роботу, до школи їх син.
Куди б не хотіли поїхати люди – нам транспорт міський допоможе усюди!
Коли один одного ми поважаємо, не кричимо і не заважаємо,
То гарно і затишно в транспорті всім – мерщій розкажи про це друзям усім!
ПРАВИЛО.
ШАНУЙ ТА ПОВАЖАЙ ІНШИХ ПАСАЖИРІВ.
ВИХОВАТЕЛЬ. Ось ми і познайомились з вами, діти, із основними правилами поводження в транспорті. І тепер, я сподіваюся, ви будете поводитись як чемні пасажири.
ВИХОВАТЕЛЬ. Діти, для того, щоб потрапити в країну Етикету, ви отримали вхідні квитки. Але вони незвичайні: у вигляді серця, сонечка, квіточки. Як ви думаєте, що вони означають? (Відповіді дітей). Так, серце – це символ доброти, сонечко – символ тепла, а квіточка – символ життя. Я бажаю, щоб ваше життя було наповнено теплом та добротою, щоб ви були чемними та вихованими людьми.
Вихователь : на кінець нашого заняття я хочу вам прочитати такий вірш:
Ти живеш у суспільстві людському.
Без людей ти не зміг би прожить.
І хоч правил багато є в ньому,
Ти всі правила мусиш завчить,
Щоб поводитись гарно і чемно,
Та й здоров’я, й життя зберегти.
З тим, хто правила знає, приємно
Спілкуватись і разом іти.
Коментарі Вимкнено до Конспект заняття “Правила поведінки в громадському транспорті”