КОНСПЕКТ
заняття з ознайомлення з природою для дітей старшої групи.
«Повітря, його властивості та значення. Вітер»
Вихователь Молнар Л.В.,
спеціаліст вищої категорії,
«вихователь-методист»
Програмовий зміст: Поглиблювати і розширювати знання дітей про властивості живої та неживої природи, розширювати уявлення дітей про об’єкти неживої природи, а саме повітря, його властивості ( невидиме прозоре, воно всюди, рухливе: коли рухається, утворюється вітер), значення повітря для усього живого – без повітря нема життя.
Виховувати спостережливість, допитливість, інтерес, та любов до природи.
Матеріал: Каченя – іграшка, повітряна кулька (2) .
На кожну дитину:
аркуш цупкого паперу,склянка з водою, трубочка ,шматок крейди,паперовий метелик, стрічка , або листочок на ниточці.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Діти сидять на килимку, до них у гості приходить каченя з повітряною кулькою.
Вихователь: – Сьогодні ми поговоримо про природу.
Каченя: – А що таке природа?
Діти пояснюють ,що таке природа, називають об’єкти природи.
Каченя: – А будинок , це природа? – А машина?
Діти пояснюють чому – ні. Каченя пропонує погратися з кулькою . Діти перекидають кульку один одному , називаючи об’єкти природи. Вихователь: – А як поділяється природа?
Діти відповідають: жива, нежива.
Вихователь: – Що відноситься до живої природи?
– Все , що потребує живлення, що росте.
Вихователь пропонує гру « Живе – неживе » ( називає об’єкти живої та неживої природи, а діти сплеском в долоні визначають об’єкти живої природи);
Раптом кулька лопається.
Вихователь : – Що трапилось з кулькою? – Що було всередині кульки?
Не засмучуйтесь, у мене є ще кульки. Ось вони. Що потрібно , щоб кулька стала знову такою гарною, великою, круглою? ( Надути)
-Що потрапляє в кульку? – Звідки воно береться? – А в мене воно звідки?. Підвести до висновку , що повітря всюди, навколо нас , але ми його не бачимо, тому що? воно невидиме.
Вихователь: – А яке воно? – Живе чи неживе? – Чому?
Вихователь: – Хочете побачити, чи є у вас всередині повітря? ( діти сідають за столи).
Дослід з водою і трубочкою ( дують у воду):
– Що виходить з води?
Висновок вихователя: бульбашки – це повітря, яке було у нас в роті.
Вихователь: – Чи можна повітря зловити, взяти у руки?( діти переконуються).
Вихователь: – А я вам покажу як можна зловити повітря: (ловить кульком): – Що в кульку? – Яке воно?
Ми вже знаємо , що повітря навколо нас. А цікаво, чи є повітря у крейді?
Дослід: кидають крейду у воду і спостерігають за появою бульбашок.
Висновок: отже, повітря є всюди, навіть у крейді.
Вихователь: – Цікаво, що станеться, якщо повітря зникне? Давайте, спробуємо затамувати подих і не дихати. – Чи змогли б ми не дихати?
Висновок: Усім живим істотам , живій природі потрібне повітря.
Вихователь: – Хочете повітря відчути?
Дослід: діти беруть цупкий папір і махають перед обличчям.
Вихователь: – Коли повітря рухається, то утворюється вітер.Чим сильніше рухається повітря, тим сильніший вітер. Хто здогадається, як ми дізнаємось , сидячи в кімнаті, чи є надворі вітер? ( гойдаються дерева, кущі, рухаються хмари, та інше).
-А який буває вітер? ( влітку- теплий, взимку-холодний, слабкий, сильний).
Вихователь: – Пам’ятаєте, ми вчили про вітер віршик. Давайте всі прочитаємо його.( Діти читають напам’ять вірш).
Вихователь: – Ви так гарно прочитали вірш, що мені захотілося відкрити вікно і впустити вітерець до кімнати.
– А для чого ми відкриваємо вікна? – Для чого нам свіже, чисте повітря? – А чи знаєте, як потрібно правильно дихати? ( вдихати повітря носом, а видихати ротом).
Вихователь: – Так, давайте зараз: підемо на прогулянку, дихати свіжим, чистим повітрям, а помічник вихователя відкриє вікно і впустить свіже повітря до нас в групову кімнату.
