Головна сторінка Карта сайту RSS-стрічка

Заклад дошкільної освіти №39 комбінованого типу Ужгородської міської ради Закарпатської обл.

08.07.2024р.Понеділок.СНІДАНОК: Омлет драчена. Хліб. Салат з капусти та моркви. Чай з лимоном. . ОБІД: Суп кабачковий зі сметаною. Хліб. Відбивна з філе курки панірована в сухарях. Каша пшенична. Свіжий огірок. . . .. ВЕЧЕРЯ: Пудинг сирно-яблучний. Узвар.

Дидактичні ігри з формування основ правової культури

 

Найпершим суспільним середовищем дитини є дошкільний навчальний заклад, основним завданням якого є соціальна адаптація дитини до умов життя в товаристві незнайомих людей.  Ураховуючи те, що у дошкільному віці провідною діяльністю є гра, і вона повинна сприяти інтелектуальному, психолого-педагогічному розвитку дітей, я намагалася підібрати саме ті ігри, що допомагатимуть малюкам у вивченні своїх прав та обов’язків.

                               «Я  ТА  МОЯ  СІМ’Я»

МЕТА: закріплювати уявлення дитини про право кожної людини на життя та ім’я. Зосереджувати увагу дошкільників на власній особистості, її неповторності та індивідуальності. Формувати вміння складати розповіді про себе (визначати свої інтереси, вподобання, захоплення) та свою сім’ю (називати кількісний склад членів родини, їхні імена, вік, професії). Виховувати повагу до власної особистості та інших людей, любов до своєї родини, вміння цінувати життя, як своє, так і життя інших.

МАТЕРІАЛ: ігрове поле, розділене на 5 частин, добірка карток із зображенням різної кількості ( від 2-х і більше) сердець (позначають кількість членів родини) та зірочок (роки дитини); різноманітні іграшки, личка, що виражають певні емоції; кружечки різних кольорів.

 

                                    ХІД   ГРИ

ВАРІАНТ 1. Дитина отримує ігрове поле, поділене на 5-ть частин і набори карток. Вихователь пропонує у центральну круглу частину поля покласти картку із зображенням личка, що виражає ту емоцію, яка відповідає стану дитини в цю мить. В одну з прямокутних частин поля дитина кладе картку із зображенням такої кількості сердець, скільки членів у її сім’ї. В іншу – картку із зображенням улюбленої іграшки, і в останню – кружечок такого кольору, який у цей момент їй найбільше до душі.

За цією моделлю дитина складає невелику описову розповідь про себе.

Примітка. Крім того, ця гра допоможе вихователеві оцінити емоційний стан дітей у цю мить і, за потреби, скоригувати його.

ВАРІАНТ 2. Учасники гри за цією ж моделлю складають розповіді про інших дітей групи.  Потім перевіряють, чи правильно визначили їхній настрій і наскільки добре знають своїх друзів.

 

 

                                  «РОДИННЕ   ДЕРЕВО»

МЕТА: закріплювати уявлення дітей про право кожної людини на сім’ю; знання понять «сім’я», «рід». Дати визначення поняття «родинне дерево». Уточнити та закріплювати знання дітей про склад родини, вік її членів та взаємозв’язки одне з одним. Формувати вміння розповідати про кожного члена своєї сім’ї, давати оцінку характерів. Виховувати почуття любові, відповідальності за всіх членів у своїй родині, повагу до людей.

МАТЕРІАЛ: « родинні  дерева» вихованців групи, виготовлені заздалегідь; піктограми прав дитини; сюжетні картинки про пава дитини.

 

                                                  ХІД   ГРИ

На столі лежать піктограми прав дитини, сюжетні картинки про права дитини, «родинні дерева» вихованців групи. Вихователь пропонує дитині вибрати «дерево» своєї сім’ї, коротко розповісти про своїх рідних і стосунки з ними, ілюструючи розповідь піктограмами та сюжетними картинками. Дитина наводить приклади життєвих ситуацій, у яких забезпечуються або порушуються її права.

Також можна запропонувати скласти розповіді на теми: «День народження», «Сімейний Новий рік», «Різдво у нашому домі» тощо.

 

 

                         «КАЗКОВІ  ГЕРОЇ  ТА   ЇХНІ  ПРАВА»

МЕТА: вдосконалювати знання дітей про права людини. Розвивати вміння аналізувати вчинки персонажів знайомих казок, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки. Закріплювати вміння правильно визначати настрій та емоційний стан людини. Закріпити знання піктограм прав людини.

МАТЕРІАЛ: великі картки із зображенням персонажів казок – добрих та злих; маленькі картки із зображенням людей у різних емоційних станах; піктограми прав дитини.

 

                                              ХІД   ГРИ

     ВАРІАНТ 1. Вихователь пропонує дітям розглянути картки, на яких зображені персонажі знайомих казок, об’єднати у пари позитивних та негативних, назвати казку, пояснити, які права були порушені.

ВАРІАНТ 2. Педагог пропонує дітям уважно розглянути картки з персонажами казок та піктограми з правами дітей. Під картками із зображенням персонажів дитина має викласти піктограми тих прав, які були порушені стосовно цього персонажа, свою думку пояснити.

ВАРІАНТ 3. Вихователь пропонує дітям біля кожного персонажа розкласти картки із зображенням емоцій, характерних йому і тих, які він викликає. Свій вибір пояснити, назвавши емоції та відтворивши їх за допомогою міміки та жестів.

 

 

                                «ЯКІ  ПРАВА  ПОРУШЕНО».

МЕТА: закріплювати у дошкільників уявлення про поняття: «право», «обов’язки», «права дитини», «порушення прав дитини», «відповідальність».  Учити дітей визначати, які права казкових персонажів було порушено ( на основі запропонованих казок). Виховувати повагу до людей, розуміння того, що треба відповідати за свої вчинки та поведінку. Розвивати вміння встановлювати причино-наслідкові зв’язки, робити припущення та висновки, обґрунтовувати власні думки, відстоювати вибрану позицію.

МАТЕРІАЛ: ігрове поле з фрагментами відомих казок, фішки, гральний кубик. На полі розміщені цифри та піктограми прав дитини.

 

                                               ХІД    ГРИ

Учасники обирають собі фішки. По черзі кидають гральний кубик і роблять відповідну кількість ходів фішками (залежно від числа, що випало). На «зупинці» дитина має назвати казку, в якій опинилася, перерахувати персонажів цієї казки, описати зображену ситуацію, визначити, хто, чиї і які права порушив. Крім того, кожен учасник робить висновки й окреслює можливі шляхи розв’язання проблемної ситуації.

 

 

                                        «ПОЇЗД   ТУРБОТИ»

МЕТА: формувати у дітей уявлення про право кожної людини на життя, сенсом якого є творити добро, уточнювати знання про турботу та повагу, їх прояви та значення у житті людини. Розвивати вміння дітей визначати позитивні якості особистості, пояснювати можливі причини та наслідки негативного ставлення до людей, що оточують нас. Виховувати у дошкільнят повагу до людей, вміння співпереживати, розуміти інших, бажання допомогти.

МАТЕРІАЛ: поїзд з картону, віконечка у вагончиках якого зроблені у вигляді кишеньок; набір карток із зображенням позитивних та негативних персонажів казок і мультфільмів, жетончики.

 

                                              ХІД    ГРИ

Дорослий розкладає на столі макет поїзда з порожніми віконечками-кишеньками та картки із зображенням позитивних та негативних персонажів казок та мультфільмів.

Вихователь. На пероні залізничного вокзалу зібралися знайомі вам персонажі. Скажіть, хто тут є? (Діти називають імена персонажів та з яких вони казок та мультфільмів). Усі вони хочуть потрапити у Чарівну країну, дістатися до якої можна лише на «Поїзді турботи». А квитки на нього – це добрі вчинки. Діти, як ви гадаєте, хто з персонажів зможе сісти у поїзд, а хто ні? Чому? (Відповіді дітей). Посадіть у вагончики турботливих  та чуйних персонажів, називаючи їхні добрі вчинки. Поміркуйте, чому інші персонажі могли стати злими. Допоможіть їм придбати квитки на «Поїзд турботи», порадивши їм, як можна виправитися. А після цього знайдіть їм нових друзів.

 

 

                                  «ТИ  ТА  ТВОЇ  ПРАВА»

МЕТА: закріплювати у дошкільників знання про права дитини. Учити дітей аналізувати ситуації з власного життєвого досвіду. Розвивати вміння дітей зв’язно будувати розповідь, обґрунтовуючи думки, робити висновки. Виховувати у дітей найкращі моральні якості та почуття.

МАТЕРІАЛ: ігрове поле, фішки, кубик.

 

                                             ХІД   ГРИ

Вихователь пропонує дітям фішки. Вони по черзі кидають гральний кубик і роблять відповідну кількість ходів фішками ( залежно від числа, що випало на кубику). На місці зупинки описують знак, на який потрапили і виконують запропоновані завдання.

 

 

 

                                 «МАГАЗИН   ІГРАШОК»

МЕТА: навчати дітей обирати подарунок до дня народження дитини (дівчинки чи хлопчика) та дорослого (чоловіка чи жінки). За допомогою гри формувати у дошкільнят поняття про «гендерне» виховання, відмінності, поведінку, смаки та інтереси дітей та дорослих. Розвивати вміння порівнювати та аналізувати ситуації, робити власні висновки.

МАТЕРІАЛ: зображення дітей, дорослих на окремих планшетах; набір предметних карток. Що могли б бути подарунками для різних людей.

                                                 ХІД   ГРИ

На столі розкладені чотири картки із зображенням людей різної статі та різного віку ( зображенням донизу) та маленькі картинки з малюнками-подарунками. Дітям необхідно обрати одну з перевернутих карток із зображенням людей та знайти відповідні подарунки, обґрунтувавши свій вибір, або запропонувати власні приклади подарунків для обраної людини.

 

 

 

                           «ПОТРЕБИ   ТА   МОЖЛИВОСТІ»

МЕТА: формувати у дошкільнят уявлення про те, що люди самі обирають собі житло, одяг, їжу, залежно від фінансових можливостей кожного. Пояснити розуміння виразу «спочатку – найголовніше, а потім – інше». Дати дітям пояснення понять: «потреби» та «можливості». Установити між ними взаємозалежність. Виховувати у дітей свідоме ставлення до потреб людини, її фінансових можливостей, повагу до праці людей, економного використання сімейного бюджету.

МАТЕРІАЛ: серединки для «квітки», «пелюстки» із зображенням потреб та можливостей людей різного віку.

 

                                                   ХІД   ГРИ

На столі лежить серединка «квітки» та «пелюстки» до неї, на яких зображені потреби людини. Дитині пропонується розкласти «пелюстки» навколо серединки, залежно від важливості для дитини і пояснити, чому так?

 

 

 

                   «ПРАВА   ТА  ОБОВ’ЯЗКИ   ЧЛЕНІВ   СІМ’Ї»

МЕТА: уточнювати та закріплювати знання дошкільників про обов’язки дитини в сім’ї. Розвивати в дітей вміння користуватися своїми правами та обов’язками в житті, використовувати їх відповідно до життєвих ситуацій. Виховувати почуття любові, відповідальності за членів своєї родини, гуманне ставлення до оточуючих.

МАТЕРІАЛ: ігрові поля,у центрі яких зображені члени родини ( мама, тато, дід, бабуся, дитина) та порожні клітинки; по боках – добірка маленьких предметних карток, на яких зображені знаряддя праці дорослих, іграшки дітей, предмети для навчання тощо.

 

                                                    ХІД   ГРИ

Дітям роздаються ігрові поля. Ведучий, який має маленькі картки-фішки, називає предмет, зображений на картці, або дії дорослого. Учасники гри  з’ясовують, чиї обов’язки зображені на картці й заповнюють ними відповідні поля. Виграє той, хто найшвидше заповнить своє ігрове поле і пояснить, хто зображений і які обов’язки він має виконувати.

 

 

 

              «ДИТИНА   МАЄ   ПРАВО   НА   ЖИТТЯ   ТА   ІМ’Я»

МЕТА: закріплювати знання дітей про право на життя, власне ім’я; зосередити увагу дошкільнят на їхній особистості, її неповторності, індивідуальності. Розвивати  вміння складати розповіді про себе ( зокрема визначати свої інтереси, вподобання, захоплення) та свою сім’ю (знати кількісний склад членів родини, їхні імена, вік, професію). Формувати вміння робити самостійні судження. Виховувати у дітей самоповагу, любов до своєї родини, уміння цінувати життя, як своє, так і оточуючих.

МАТЕРІАЛ: набір ігрових полів, розділених на 5-ть частин; добірка карток із зображенням сердець за кількістю членів родини; зірочки – роки дитини; улюблені іграшки; зображення дівчаток та хлопчиків із різними емоціями – стан дитини цієї миті; різнокольорові кружечки.

 

                                                  ХІД   ГРИ

Вихователь демонструє дітям ігрові поля, набір карток. Пропонує в один із квадратів покласти улюблену іграшку, у другий – картку із кількістю років, у третій – картку із кількістю членів родини, у четвертий – кружечок улюбленого кольору, а центр  «своє» зображення. Дитина складає невелику описову розповідь із поясненням вибору.

 

 

 

                      «КОЖЕН   МАЄ   ПРАВО   НА   ПОВАГУ»

МЕТА: удосконалювати знання дітей про права людини загалом і право на повагу зокрема, використовуючи сюжети знайомих казок. Розвивати вміння аналізувати вчинки героїв, з’ясовувати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки. Закріплювати у дітей вміння правильно встановлювати емоційний стан людини, настрій. Закріплювати знання піктограм «права дитини».

МАТЕРІАЛ: великі зображення героїв казок – добрих та злих; маленькі картки із зображенням настрою людини та піктограми «права дитини».

                                                     ХІД   ГРИ

ВАРІАНТ 1. Вихователь пропонує дітям розглянути картки, на яких зображені герої знайомих казок.

ЗАВДАННЯ: об’єднати у пари позитивного та негативного героя;назвати казку; пояснити, які права були порушені.

ВАРІАНТ 2. Вихователь пропонує уважно розглянути картки з героями казок та піктограми з правами дитини.

ЗАВДАННЯ: розкласти піктограми тих прав, що були порушені стосовно кожного героя казки, обґрунтувавши свій вибір.

ВАРІАНТ 3. Вихователь пропонує дітям обрати казкового героя.

ЗАВДАННЯ: розкласти піктограми з емоціями відповідно до того, які емоції викликає даний герой у дітей, пояснити свій вибір. Назвати емоції.

 

 

 

        «РІДНУ   ЗЕМЛЮ,   ДЕ   ЖИВЕМ,   УКРАЇНОЮ   ЗОВЕМ!»

МЕТА: дати дітям знання про право на Батьківщину. Вчити розуміти термін «Батьківщина».  Ознайомлювати із символами України, історичними та національними пам’ятками. Виховувати у дітей почуття любові та шанобливого ставлення до рідної країни, її історії, пам’яток.

МАТЕРІАЛ: добірка предметних та сюжетних карток за темою «Символи України».

 

                                                 ХІД   ГРИ

На столі лежать картки, зображенням донизу. Вихователь пропонує дітям брати по одній картці та розповісти, що на ній зображено, а також яким є його застосування.

 

 

 

                                    «ДИТЯЧА    КІМНАТА»

МЕТА: закріплювати знання дітей пр. право на житло, право жити в родині. Поглиблювати поняття про предмети побуту та їх призначення. Закріпити знання про різницю між хлопчиками та дівчатками. Формувати основи аналізу та синтезу під час класифікації зображень. Розвивати  зв’язне мовлення під час складання описової розповіді «Моя кімната». Виховувати бережне ставлення до речей, що знаходяться в дитячій кімнаті.

МАТЕРІАЛ: картинка із зображенням дитячої кімнати; набір предметних карток із зображенням різних предметів та речей.

 

                                                  ХІД    ГРИ

ВАРІАНТ 1. На столі лежать картки із зображенням дитячої кімнати та предметні картки. Вихователь пропоную дітям обрати ті предмети, що мають знаходитися у дитячій кімнаті. Пропонує скласти розповідь про власну кімнату.

ВАРІАНТ 2. Гру можна ускладнити, запропонувавши обрати предмети для кімнати дівчинки та окремо – для кімнати хлопчика. Пояснити свій вибір.

 

 

                             «ПРАВО    НА    ДОЗВІЛЛЯ»

МЕТА: закріплювати знання дітей про право на дозвілля. Формувати навички обирання безпечних місць для дозвілля та правила поведінки у громадських місцях. Виробляти мовленнєвий етикет під час спілкування одне з одним. Сприяти формуванню емпатійних взаємин у дитячому колективі.

МАТЕРІАЛ: ігрове поле «Парк розваг», фішки, фігурки дітей, кубик.

 

                                                 ХІД    ГРИ

Гравці обирають фігурки дітей та колір фішки. По черзі кидають кубик та роблять ходи. Опиняючись у тому чи іншому місці «парку», вони розповідають, у якому «атракціоні» вони опинилися, кого з друзів хотіли б запросити. Гра триває поки хтось із гравців не пройде всі «атракціони».

 

 

 

                    «МИ   –   МАЙБУТНІ    ПЕРШОКЛАСНИКИ»

МЕТА: закріплювати знання дітей про право на освіту. Підвести до розуміння, що вони – найстарші вихованці у дитячому садку. Формувати свідоме ставлення до ролі майбутнього першокласника. Поглиблювати знання дітей щодо обов’язків першокласників, їхніх умінь та навичок, поведінки, ставлення до дорослих, однолітків та молодших за віком дітей. Виховувати позитивне ставлення до ролі майбутнього першокласника, до навчання в школі.

МАТЕРІАЛ: добірка сюжетних картинок, що зображують діяльність дітей у школі.

 

                                                   ХІД   ГРИ

Дорослий демонструє дітям малюнки із зображенням основних видів діяльності учнів, що є мотивами навчання в школі. Пропонує з поміж них обрати один, важливий, на думку дитини, та пояснити свій вибір (мету навчання у школі).

 

No Comments »